notowania online - kurs EUR

EUR/PLN -0,0106 (-0,24%)
kupno/sprzedaż4,3270
włącz kursy online
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Euro €

Euro jest walutą obowiązującą w 19 państwach należących do Unii Europejskiej, są to: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy, Słowenia, Cypr, Malta, Słowacja, Estonia, Łotwa i Litwa. Euro jest środkiem płatniczym również we francuskich terytoriach zależnych: Gujanie Francuskiej, Gwadelupie, Martynice, na wyspach Majotta i Reunion oraz w Saint-Barthélemy, Saint-Martin i Saint-Pierre i Miquelon, a także w Andorze, Monako, San Marino i Watykanie, oraz w Czarnogórze i Kosowie.

Euro w operacjach bezgotówkowych wprowadzono w 11 krajach UE z dniem 1 stycznia 1999 r., a z początkiem 2002 roku państwa wspólnoty z wyjątkiem Wielkiej Brytanii, Szwecji i Danii wprowadziły euro do obiegu gotówkowego. Waluty narodowe zostały wycofane z obiegu po pół roku, z dniem 1 lipca 2002 r.

Pieczę nad euro sprawuje Europejski Bank Centralny, banknoty drukowane są w 14 różnych drukarniach i mają jednakowy wygląd we wszystkich krajach. Inaczej jest z monetami, na których awersie znajdują się charakterystyczne dla poszczególnych państw symbole. Warto zaznaczyć , że monety mimo różnego wyglądu obowiązują na terenie całej strefy euro. W obiegu znajdują się następujące monety centowe: 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 1€ i 2€, banknoty mają nominały: 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 €.

SEPA z ang. Single Euro Payments Area to Jednolity obszar płatności w euro, gdzie krajowe lub międzynarodowe rozliczenia bezgotówkowe w euro odbywają się wg takich samych zasad i po znacznie niższych kosztach.

Euro po dolarze amerykańskim jest drugą najważniejszą walutą na świecie., co związane jest z tym że gospodarka europejska druga po amerykańskiej. Na rynku Forex wszystkie waluty są kwotowane właśnie wobec €, z kolei para walutowa EUR/USD jest najpopularniejsza.

Serwis TOPkantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Możesz zmienić ich ustawienia tu: Zmień ustawienia ciasteczek. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych