notowania online - kurs GBP

GBP/PLN -0,0595 (-1,19%)
kupno/sprzedaż5,0019
włącz kursy online
24htydzieńmiesiąc3 miesiące6 miesięcy1 rok5 latod 2000 r.

Funt szterling £

Funt szterling będący narodowa walutą Wielkiej Brytanii używany jest także na brytyjskich terytoriach zależnych: Brytyjskim Terytorium Arktycznym, Falklandach, Gibraltarze, Guernsey, Wyspie Man, Jersey, Wyspie Świętej Heleny, Wyspie Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha oraz Georgii Południowej i Sandwichu Południowym, nieoficjalnie również w Zimbabwe.

Funt istnieje od XII wieku. Do XIX w. był wymieniany na srebro, po czym zmieniono wymienialność funta na złoto zamiast srebra. Ostatecznie zrezygnowano z powiązania funta ze złotem w 1931 r., w kolejnych latach następowała dewaluacja funta. Ostatecznie ratunku upatrywano w powiązaniu funta z marką niemiecką, w 1990 roku funt brytyjski został włączony do systemu ERM z kursem do marki niemieckiej wynoszącym około 2,9 marki. W 1992 r. miał miejsce atak spekulacyjny na funta, przeprowadzony przez George’a Sorosa, który w transakcję zaangażował 10 miliardów dolarów, co sprawiło, że funt w ciągu kilku dni stracił 25% swojej wartości, a Soros zarobił 1 miliard dolarów.

Kontrolę nad funtem sprawuje Bank Anglii, w jego skarbcach przechowuje się rezerwy kruszcowe Wielkiej Brytanii oraz innych państw. W obiegu znajdują się następujące monety: 1, 2, 5, 10, 20 i 50 pensów oraz 1 i 2 funty, na awersie wszystkich monet znajduje się wizerunek królowej Elżbiety II. Banknoty mają nominały 5, 10, 20, 50 oraz 100 funtów.

Na rynku walutowym funt szterling utrzymuje wysoką pozycję, para GBP/USD jest jedną z najbardziej popularnych, ponieważ GBP jest trzecią najsilniejszą walutą na rynku, jednak jej znaczenie jest wyraźnie mniejsze niż euro i dolara.

Serwis TOPkantor.pl wykorzystuje pliki cookies. Możesz zmienić ich ustawienia tu: Zmień ustawienia ciasteczek. Więcej informacji tutaj
Znaki towarowe banków są własnością ich właścicieli, a na stronach Serwisu zostały umieszczone jedynie w celach informacyjnych